Max Benjamin
Doftljus French Linen Water
Exklusivt doftljus med doft av lavendel, söt apelsin, petitgrain och citrus
299 kr
Skickas inom 2-5 arbetsdagar
Max Benjamin Doftljus French Linen Water är ett doftljus tillverkat förhand i County Wicklow, Irland. Endast de bästa natruliga ingredienserna används i Max Benjamins uinka recept som innehåller soja, kokos och bivax.
Doftljus French Linen Water har en blommig arom och sprider en härlig doft av lavendel, söt apelsin, petitgrain och citrus.
- Mått: Ø7,5 H9,2 cm
- Handgjort
- Naturliga ingredienser
Tips! När du tänder ditt ljus för första gången, låt det alltid brinna tills det första lagret av vax är helt smält och vaxpölen når glaset. Detta kommer att säkerställa en jämnare förbränning. Håll veken trimmad till den längd den var när den var ny. Bränn inte mer än fyra timmar i taget. När ljuset är tänt, rör inte vid glaset, lämna det inte utan uppsikt i drag eller nära tyger, gardiner eller brännbara föremål.